NOORDHOEK, CAPE TOWN

Bana bir kasaba söyleyin ki, onu gördükten sonra aklınızı, kalbinizi orada bırakıp gelmiş olun. Hele bir de gerçek bir evde kalıp, mahallenin marketinden peynirinizi, odununuzu aldığınız bir yuva hissiyatı geldiyse, oradan kaçışınız olmayacak demektir. Döneli haftalar, aylar belki de yıllar olmuştur ama o ev sizin oradaki yuvanız olarak kalmıştır. Üstelik her şey dört dörtlük de değildir. Belki bazı sorunlarla uğraşmışsınızdır, bazı aksilikler de yaşanmıştır. Ama zaten bu değil mi evi yuva yapan? Her haliyle yaşanmışlık içinde size o sıcacık duyguyu yaşatan. İşte Noordhoek’te kaldığımız bu kulübe evi, bizim Cape Town’daki yuvamız artık.

Evi Airbnb’den kiralamıştık. Genelde gittiğimiz yerlerdeki evleri kontrol edip, seyahate uygun olarak seçim yaparız. Ve Airbnnb bizim çok sevdiğimiz bir konaklama çeşidi. Bunu; o ülkenin/şehrin ruhunu tamamen hissedebileceğiniz önemli bir seçim olarak görüyoruz. Eğer bu uygulamayı daha önce kullanmadıysanız, İdeal Airbnb Evi Bulma Kılavuzu yazısına göz atabilirsiniz.
Çocukla bir Cape Town tatili için; Çocuklu Aileler İçin Cape Town Rehberi yazını okuyabilirsiniz.

Noordhoek Bölgesi Hakkında

Chapman’s Peak’in eteklerinde, upuzun uzanan tertemiz kumsallarının üzerinde atların koştuğu, geceleri baykuşların homurdandığı, sokaklarında yürürken atıyla kruvasan almaya giden yerel insanlarını görebileceğiniz, her evin camından muhteşem bir manzaranın izlendiği kırsal atmosferi ve rustik görünümüyle bizi büyülemiş bir bölge. Daha doğru nasıl anlatabiliriz bilmiyoruz. Şaşkınlık, heyecan ve zevk dolu. 

Sabah kısacık bir yürüyüşle Noordhoek Plajı‘na ulaşabilirsiniz. Burada çocukların rahatlıkla oynayabileceği bir lagün ve tırmanmak için bolca kaya var. Etrafta köpeklerini gezdiren insanlara ve üniformaları ile sahilde temizlik yapan görevlilere rastlayabilirsiniz. Sabah yüzünü Atlantik sularında yıkayanları saymıyorum.

Noordhoek Farm

Burada tüm günü geçirebileceğiniz bir dizi dükkan, restoran, şarküteri, kahve dükkanı, dondurmacı hatta canlı müzik mekanı var. Tam donanımlı bir oyun alanı ve taze meyve suları sunan bir dükkan. Yani Noordhoek’in sizi başka hiçbir yere göndermeye niyeti yok.

Cafe Roux


Yılın neredeyse her günü canlı müzik sunan popüler bir mekan. Noordhoek Farm’ın içinde ve nefis pizzaları var.

Foodbarn


Bölgenin kaliteli ve nitelikli yemek ihtiyacını karşılamak için şef Franck Dangereux tarafından açılan restoran. Mevsime göre değişen malzemelerden oluşan cesur menüsü, her gurmenin planına eklemek isteyeceği türden. Fine dining’in çocuk dostu da olabileceğine kanıtlayan bir oyun alanı var. Yemeğinizi söyleyin ve elinizdeki kadehi bir anlığına bırakın. Böyle bir an, biraz yavaşlık istiyor.

Foodbarn Deli

Kendi üretimleri organik ürünler, kaliteli şaraplar ve lezzetli hamurişleri ile arayıp da bulamadığınız her ürünü bulabildiğiniz bir bakkal gibi. Foodbarn restoranın kardeş şarküterisi gibi. Aynı zamanda leziz öğle ve akşam yemekleri yiyebileceğiniz bir restoran.

The Roost

Bölgede elinize alabileceğiniz en iyi kahve yapan yer. Ahşap teraslı sınırlı bir oturma alanına sahip. Öyle güzel bir enerjisi var ki, buradaki neşeli personelin birkaç söz atışıyla yüzünüz gülebilir. Yağmurlu bir günde sığınabileceğiniz veya sahile gitmeden önce kendinize biraz kafein takviye edeceğiniz tatlı bir yer. Çekirdek kahve alabilir, küçük tatlı atıştırmalıklarını deneyebilirsiniz.

Cape Point Vineyard

Yaz aylarında her çarşamba yapılan yemek pazarıyla ünlüdür. Ortasında özellikle gün batımında müthiş bir manzara veren bir göl vardır ve burada rezervasyonla çimlere yayılabileceğiniz bir piknik ayarlanabilir. Aynı zamanda restoranında ürettiği şarapların birkaçını dünyanın en iyi sushileri eşliğinde tadabilirsiniz. Bizim için Noordhoek’in cevherlerindendir.

Bunun yanında kuş popülasyonuyla da başka bir cennettir. Görkemli dağların üzerinde uçan kartalları izleyebilir, çığlıklarının yankısını duyabilirsiniz. Bahçelerde ve diğer kamusal alanlarda dolaşan domuzlar, tavuklar, inekler, tavşanlarla, çocukların doğayla daha yakın ilişki kurabileceği daha iyi bir yer yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.