EV YAPIMI BADEM SÜTÜ

Hayvansal sütün bedenime olan olumsuz etkisi farketmem birkaç yıl öncesine dayanır. Starbucks’da kahve siparişi vermek için beklediğim bir gün aklıma birşey gelmişti. Kahvemi süt ile birleştirmeyi sevsem de sütün şişkinliğini sevmiyordum. Yok muydu bu starbucks da badem sütü? Soya sütü? Sipariş alan ince yapılı çocuk ve ondan biraz daha tombulca duran kıza ”Sizde sadece inek sütü mü var?” deyivermiştim.  ”?!!..?”  Ne sorduğumu ilk başta anlayamasalarda ”yani badem sütü de var mı demek istedim” deyince birbirlerine bakıp gülüştükten sonra nihayetinde ”hayır” cevabını verebilmişlerdi. Sorumun biraz fazla direk olduğunu kabul ederek anlamsız ve komik olmadığını düşündüm. Çünkü inek sütüne olan hassasiyetin henüz keşfetmemiş olanlarda dahil birçok kimsede yaşandığını biliyordum. Şimdilerde Starbuckslara soya ve badem sütü seçeneği eklenmesine en çok sevinenlerdenim.

Sağlıklı beslenmeye bulaşan, bulaştıkça bulaşan biri olarak sütümü de elbette kendim yapmak istiyorum. Çiğ bademlerime tereddütsüz kıydığım ev  yapımı badem sütü ile yaptıklarım arasında chia pudingi de var. Tarifini bir sonraki postta vereceğim. Hepsi çok basit olmasına karşın sağlıklı ve pratik. Ben tarife tatlandırması için bir miktar agave ve vanilya özütü ekliyorum. Tatlandırıcı olarak biraz pekmez de kullanabilirsiniz. Ama bunlar konmak zorunda değil. 

MALZEMELER

  • 1 su bardağı çiğ badem
  • 800 mg içme suyu
  • 1 çay kaşığı agave
  • 1 çay kaşığı vanilya özütü

HAZIRLANIŞI

  1. Bademleri bir gece önceden temiz suda bekletin. (en az 6 saat)
  2. Bekletilmiş bademleri temiz sudan geçirip süzün. Bir blender a alın.
  3. Suyu, agaveyi ve vanilya özütünü ekleyip 2 dakika boyunca arada blender ı dinlendirerek çalıştırın.
  4. Sütü tülbentten geçirerek bir kaseye süzün ve daha sonrasında bir şişeye boşaltın. 
  5. Buzdolabında 3 güne kadar saklayabilirsiniz.

Ev yapımı badem sütü

Afiyet olsun.

Fotoğraflar: Tuğçe Tüzün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.